.?KOAH HASTALIĞI VE ERSAĞ ?

Ülkemizde yoğun sigara kullanımına bağlı olarak oldukça fazla görülen KOAH (Kronik obstruktif Akciğer Hastalığı) bir kez yakalandıktan sonra tedavi edilmezse kısa süre içinde ilerleyen ve bazen ölüme yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır.

Hastalığın özelliği ise akciğerlere giren ve çıkan havayı kısıtlamasıdır. Kişide şiddetli nefes darlığı yapar. KOAH hastalığı, 50 yaşını geçen ve fazla miktarda sigara kullanan erkeklerde, fazla görülen bir hastalıktır. Fakat çok ender de olsa kadınlarda veya 50 yaşın altındaki insanlarda da görülebilir. Hatta bazen hiç sigara kullanmayan kişilerde bu hastalığa rastlanması mümkündür.

KOAH HASTALIĞI VE ERSAĞ

?REİŞİ MANTARI ( İLK 3 AY )
?ZERDEÇAL&ZENCEFİL ( İLK 3 AY )
?GİNSENG ( İLK 3 AY )
?C VİTAMİNİ
?SIVI PROPOLİS ( İKİNCİ 3 AY )
?ASTRAGALUS ( İKİNCİ 3 AY )

(Ürünler İLAÇ DEĞİLDİR)

➡️ Reishi Mantarı: 
En önemli etkisi ise vücut bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kendisini yenilemesine katkı sağlamasıdır. Reishi mantarı enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı da bariyer oluşturmaktadır.

➡️ C Vitamini;
Özellikle üst solunum yolları hastalıkları olan, nezle, sinüzit, faranjit gibi hastalıkl tedavisinde kullanılan C vitamini etkilidir.

➡️ Panax Ginseng:
Yapılan çalışmalarda KOAH hastalarında iltihaplanmayı azaltıp nefes darlığı ataklarının sayısını en aza indirdiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra düzenli kullanılan Panax Ginseng akciğer fonksiyonlarını da düzelttiği kanıtlanmıştır.

➡️ Zencefil & Zerdeçal;
Yine ciğerleri temizlemedeki etkisi bilinen zerdeçal bitkisi KOAH sürecinde önemli bir takviye…  Özellikle sabah aç karnına alınan zerdeçal, akciğer ve karaciğerdeki tüm lekeleri temizleme özelliği ile bilinir.
Astım gibi KOAH gibi solunum yolu hastalıklarında çok önemli rol oynar. Sağlıklı nefes alımına yardımcıdır.

➡️ Sıvı propolis;
Solunum yolu hastalıklarında etkin çözümdür. Bağışıklığı da güçlendirmesi KOAH Hastalığında Reişi ilk üç ay kullanımın ardından önemli bir takviye dur

➡️ Astragalus;
Solunum yolu hastalıklarında ETKİLİDİR. Nefes darlığına iyi gelir. Akciğer hastalıklarında etkilidir.

☑️Not; Bu takviyelere ilaveten ilaveten GİNGKO ve DEMİRDİKENİ de KOAH için tavsiye edilebilir. Ve OMEGA 3 de listeye düzenli eklenebilir.

⚠️KOAH HASTALIĞINDA kimyasal ürünler kullanılmamalı ve özellikle hijyen çok önemli olduğu için Ersağ temizlik ürünleri tercih edilmeli ve özellikle on dört hastane mikrobunu öldürdüğüne dair belgesi olan “Banyo WC” ürünü muhakkak kullanılmalı

?DİĞER BİTKİSEL KÜRLER?

?Yeşil Yulaf Samanı:
5-6 gram yulaf samanını 1,5 dakika kadar 1 bardak su ile kaynatıp tüketilir. Öğlen tüketilmesi önerilir.

?Keçi Boynuzu Pekmezi: Soğuk press hazırlanmış doğal keçi boynuzu pekmezini sabah ve akşam birer yemek kaşığı tüketilmesi gerekir. Sabah-akşam keçi boynuzu, öğlen yulaf samanı kürü uygulanması faydalı olacaktır.

?Hatmi Çiçeği Kürü:
1 litre süte 10 gram Hatmi Çiçeği ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek hazırlanır. Hazırlanan kür günde 1 kere tüketilir. Kürün faydası; balgam söktürücü, iltihabı kurutucu ve öksürük için faydalıdır.

?Keçi Boynuzu Çayı:
7-8 adet keçi boynuzu bitkisini 2 bardak su ile 4-5 dakika kaynatılarak hazırlanan kür, günde iki kere tüketilir. Her gün taze hazırlanması gerekmektedir. Keçi boynuzu çayı ile öğlen yeşil yulaf samanı kürü beraber kullanılması daha faydalı olacaktır.

?Taze Tere Kürü:
Taze tereyi her ayın 4 günü kullanılması akciğerlerdeki balgamın atılmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Bir bağın yarısını öğleden önce, yarısını öğleden sonra olmak koşuluyla 4 gün taze tere tüketilmesi gerekmektedir. Kürün tek yan etkisi terenin yapısında bulunan acımsı tat nedeniyle idrarda yanma şikayeti gelişebilmektedir. Bu olağan bir yan etkidir.

?BİTKİSEL TEDAVİNİN ZARARI VAR MI?
Dozunun aşılmadığı ve düzenli kullanıldığında vücuda hiç bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Sadece Taze tere kürü uygulanırken idrarda yanma şikayeti olabilmektedir. İdrarda yanma şikayeti geçicidir. Kürler içerisinde kullanılan bitkilere herhangi bir alerjiniz varsa yine mutlaka doktor ile iş birliği içinde kullanılması gerekmektedir.

?KOAH HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ ?
Hastalık teşhisinin erken dönemde konması çok önemlidir. Çünkü hayat şartları değiştirilerek hastanın daha konforlu yaşama imkânı olur. Üç tip KOAH vardır.

?A Tipi KOAH (Amfizem)

A tipi KOAH genellikle uzun boylu ve zayıf kişilerde görülür. Kişinin sadece göğüs bölgesi şişkincedir. Parmak uçlarında ise topak görüntüler bulunur. Bu tipteki KOAH’ta balgam ve öksürük tablosu bulunmaz. Kişi sadece çok derin nefes alır ve nefesi yetmeyecekmiş hissine kapılır.

?B Tipi KOAH (Bronşit)

B tipi KOAH hastaları genellikle kısa boylu ve şişman kişilerdir. Bu tür hastalarda bol miktarda mavi ve mor renkte balgam bulunur. Öksürük tablosu pek eksik olmaz ve sık kötüleştiği için hastanede tedavi gören kişilerdir. Nefes darlığına, kiloda eşlik ettiği için kalp yetmezliği B tipi KOAH hastalarında oldukça yaygındır. Oldukça tehlikeli bir hale gelmiş KOAH türüdür.

?C Tipi KOAH (Karışık)

A Tipi ve B tipi KOAH hastalığı belirtilerini birlikte taşıyan C Tipi KOAH, doktorlar tarafından oldukça zor ayırt edilir. Bu tipte de öksürük ve nefes daralması vardır. Kısa süre içinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

?KOAH DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR ?

KOAH bitkisel tedavisi uygulanırken, doktorun verdiği medikal tedavi aksatılmamalıdır. Akciğerlerdeki balgam ifrazatının atılmasına yardımcı bu şifalı bitkiler, söylenen ölçülerde ve zamanlarda kullanılması, aksatılmaması akciğer hastalığı üzerindeki etkileri daha net görülecektir.

Hastaların rahat balgam çıkarması için özellikle sabah daha yoğun çıkardığı dönemde hasta oturur ya da yarı oturur pozisyonda olup derin nefes alıp kuvvetli şekilde öksürür.

Hasta derin nefes egzersizlerini öğrenip ara ara yapmalıdır. Doktor öneriyorsa en iyi akciğer egzersizi balon şişirme işlemidir. Ya da verilmişse medikallerde bulunan 3 topu yukarı kaldırma prensibine bağlı aletten alınıp kullanılabilir.

?Hava Kirliliği Sırasında Dışarı Çıkmayın?
KOAH hastalığını en çok tetikleyen durumlardan biri de hava kirliliğidir. Böyle havalar hava yolu sisteminin önemli şekilde etkilenmesine neden oluyor. Şikayetlerin artmaması için, kötü havalarda dışarı çıkmamanız daha iyi bir karar olacaktır. Ayrıca çok soğuk havalarda ve grip salgınının olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Çünkü grip; belirtilerinin daha da şiddetlenmesine sebep olan koah ataklarını tetikleyen bir durumdur.

?Sigara ve Alkol Kullanmayın?
KOAH tedavisi sırasında hastaların mutlaka sigarayı bırakması tavsiye ediliyor. Sigara; hastalığı alevlendiren şeyler arasında olduğu için, bir süre sonra daha büyük sıkıntılar içinde olmanıza neden olabilir. Tabi suçlunun sadece sigara olmadığını belirtmek gerekir. Başka tütün ürünlerini kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bunları da artık hayatınızdan çıkarmalısınız.

?Hijyene Önem Verin?
Gün içinde hapşırma ve öksürme gibi olaylarda sadece ellerin kullanıldığını biliniyor. Tokalaşma gibi yollarla bu virüsler geçerken, hastalığa bir şekilde davetiye çıkarılır. Bu tarz durumların meydana gelmemesi için, el temizliğini bir alışkanlık haline getirmeniz şarttır.

?Beslenmenizi Gözden Geçirin?
KOAH hastalarının beslenmesine herkesten daha çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle gaz yapan yiyecekler, astımı tetikleyen yiyecekler gibi pek çok türün olduğunu belirtmeliyiz. Bu tarz bir durumun içinde olmamak için, bu yiyeceklerin tespitini yaparak bunlardan uzak durmakta yarar var. Tıka basa yemek yerine, gün içinde az ama sık şekilde yemek yiyebilirsiniz. Fazla yemek yemek nefes almayı zorlaştırır. Aynı zamanda bol sıvı tüketmeniz gereklidir

Kategoriler: Uncategorized